Diablo 1 Hellfire Mod Diablo 1 HD Hellfire Mod - Awake
Diablo 1 Hellfire Mod - Forum Awakening Mod

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Different problem relating to the colours

Post new topic   Reply to topic    Diablo 1 HD Hellfire Mod - Awake Forum Index -> Diablo - Awake Mod [EN]
View previous topic :: View next topic  
Author Message
treborkenuh

PostPosted: 18 Apr, 2016 13:51    Post subject: Different problem relating to the colours

Hello everyone,

I have just downloaded the MOD and wanted to try it out. I was very excited but this excitement gone after I ecnountered problem with colours. I would like to post an image of this but i can't even capture the screen (because its all black).

Objects like barrels, chests waypoints and even monsters are in the colour of rainbow gradient. Is there any way to fix this issue ?.

Thanks
Back to top
View user's profile Send private message
Noktis
Site Admin

PostPosted: 18 Apr, 2016 15:56    Post subject:

http://diablo1.ovh.org/awake/?diablo-1-on-windows-7

treborkenuh

PostPosted: 20 Apr, 2016 15:38    Post subject:

Dzięki za zainteresowanie tematem. Co do tej opcji próbowałem, niestety nie przyniosła efektów. 32 bit windows 7 -> zapisuje mi sie jako x86bit ...to chyba tylko błąd w nazewnictwie pliku.

Problem nie polega na tym ze wszystkie kolory są rozmazane pixelowo tak jak w diablo 1. Tutaj tęczowy gradient mają tylko obiekty związane z animacją np: potwory, beczki, skrzynki. Co ciekawe kolory te "naprawiają się" podczas animacji. Zamieścił bym zrzut z ekranu ale niestety podczas robienia zrzutu wychodzi czarny ekran. Nie mniej jednak w grę da sie grać, świetny mod wciągnął mnie niemiłosiernie. Ciesze się , że w jakiś sposób udało mi się do niego dotrzeć. Z drugiej strony ten bug znacznie ułatwia grę, bo widać z daleka moby których nie dało by się zauważyć ;] Gra jest o wiele trudniejsza przez co ciekawsza, a dodatkowe lokacje typu sanktuarium + super moby mmm...... coś pięknego Smile

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Noktis
Site Admin

PostPosted: 20 Apr, 2016 22:00    Post subject:

Wydaje mi się że ty mówisz o modzie Belzebub a nie o The Awakening. Ta sekcja dotyczy moda The Awakening.

Zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej. To powinno rozwiązać twój problem z kolorami.

Post new topic   Reply to topic    Diablo 1 HD Hellfire Mod - Awake Forum Index -> Diablo - Awake Mod [EN] All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum